Gazeta10

Një orë para fillimit të takimit Kurti-Vuçiq, Rexha sjell informacionet më të fundit direkt nga Brukseli

Kur kanë mbetur edhe një orë para fillimit të takimit mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksadar Vuciq, gazetari i Kanal10, Xhemajl Rexha ka dhënë informacionet më të fundit para nisjes së takimit, raporton Gazeta10.

Rexha ka thënë se kjo është dita më e rëndësishme e vizitës së Kurtit në Bruksel.

“Po, sot është dita më e rëndësishme e vizitës së Kurtit në kryeqytetin europian ku pas një orë e 30 minutash zyrtarisht nis takimi në zyrën e Borell me Presidentin Vuçiq dhe  vjen pas një viti pasi nuk kishte asnjë takim të nivelit të lartë mes krerëve të të dyja shteteve”, ka thënë Rexha nga Brukseli.

Tutje, Rexha ka thënë se ka optimizëm lidhur me temat që do të diskutohen sot e ku mund të përfshihen edhe elementet e marrëveshjes finale.

“Kosova në bazë të asaj që kemi parë vetëm një natë përpara nga deklarata e kryeministri Kurti ka vend për optimizëm në kupitm të diskutimit serioz sa i takon diskutimit të elementeve të marrëveshjes finale”, ka thënë ai tutje.

Xhema ka thënë se diskutimet sot do të ndahen në dy rrafshe e që kanë të bëjnë me elementet e marrëveshjes si dhe uljen e tensioneve.

“Me gjasë diskutimet sot do të fokusohen në dy rrafshe, edhe renditja është e tillë, e para është pra elementet e marrëveshjes  finale, ku mund të përfshihet edhe diskutimi për Asociacionin dhe në pjesën e dytë mënyra se si të ulen tensionet nga Bashkimi Europian e që ka të bëjë me datën e shumë pritur të 1 shtatorit”, ka shtuar më tej Rexha.

Kujtojmë se këto takime po mbahen në Bruksel pas një periudhe të tensioneve dhe destabilitetit në veriun e Kosovës ku grupet serbe në veri kishin bllokuar rrugët si shenjë kundërshtimi ndaj paralajmërimit për vendosjen e masave të reciprocitetit në dokumente të kalimit dhe në targa. / Gazeta10

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët