Gazeta10

Një orë para fillimit të takimit Kurti-Vuçiq, Rexha sjell informacionet më të fundit direkt nga Brukseli

Kur kanë mbetur edhe një orë para fillimit të takimit mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksadar Vuciq, gazetari i Kanal10, Xhemajl Rexha ka dhënë informacionet më të fundit para nisjes së takimit, raporton Gazeta10.

Rexha ka thënë se kjo është dita më e rëndësishme e vizitës së Kurtit në Bruksel.

“Po, sot është dita më e rëndësishme e vizitës së Kurtit në kryeqytetin europian ku pas një orë e 30 minutash zyrtarisht nis takimi në zyrën e Borell me Presidentin Vuçiq dhe  vjen pas një viti pasi nuk kishte asnjë takim të nivelit të lartë mes krerëve të të dyja shteteve”, ka thënë Rexha nga Brukseli.

Tutje, Rexha ka thënë se ka optimizëm lidhur me temat që do të diskutohen sot e ku mund të përfshihen edhe elementet e marrëveshjes finale.

“Kosova në bazë të asaj që kemi parë vetëm një natë përpara nga deklarata e kryeministri Kurti ka vend për optimizëm në kupitm të diskutimit serioz sa i takon diskutimit të elementeve të marrëveshjes finale”, ka thënë ai tutje.

Xhema ka thënë se diskutimet sot do të ndahen në dy rrafshe e që kanë të bëjnë me elementet e marrëveshjes si dhe uljen e tensioneve.

“Me gjasë diskutimet sot do të fokusohen në dy rrafshe, edhe renditja është e tillë, e para është pra elementet e marrëveshjes  finale, ku mund të përfshihet edhe diskutimi për Asociacionin dhe në pjesën e dytë mënyra se si të ulen tensionet nga Bashkimi Europian e që ka të bëjë me datën e shumë pritur të 1 shtatorit”, ka shtuar më tej Rexha.

Kujtojmë se këto takime po mbahen në Bruksel pas një periudhe të tensioneve dhe destabilitetit në veriun e Kosovës ku grupet serbe në veri kishin bllokuar rrugët si shenjë kundërshtimi ndaj paralajmërimit për vendosjen e masave të reciprocitetit në dokumente të kalimit dhe në targa. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)