Gazeta10

Novelisti Rushdie është në ventilator dhe mund të humbasë njërin sy pas sulmit

Autori Sir Salman Rushdie u godit me thikë teksa po fliste në një ngjarje në Nju Jork dje në mbrëmje. Rushdie, autori i 14 romaneve, po shfaqej në Institutin Chautauqua në perëndim të Nju Jorkut për të folur për rëndësinë e ofrimit të azilit nga SHBA për shkrimtarët dhe artistët e tjerë në mërgim, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta 10.

“Lajmet nuk janë të mira, Salmani me gjasë do të humbasë njërin sy, nervat në krahun e tij janë këputur, dhe mëlçia e tij është dëmtuar pasi është godtur me thikë”, tha Andrew Wylie agjenti i Rushdie të premten në mbrëmje, shkruan The Guardian.

Që nga publikimi i librin e tij të vitit 1988 The Satanic Verses, fituesi i Çmimit Booker ka jetuar për dekada me kërcënime ku edhe është vendosur një shpërblim prej më shumë se 3 milion dollarë për vrasjen e tij.

Policia e ka identifikuar të dyshuarin si Hadi Matar, 24-vjeçar nga Nju Xhersi. Autoritetet besojnë se ai po vepronte i vetëm dhe nuk kanë gjetur ende ndonjë tregues për motivin e tij, shkruan The Guardian. / Gazeta 10.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë