Gazeta10

Pacolli: Me propozimin franko-gjerman, Kosova po bën kompromise të mëdha

Kanë mbetur vetëm edhe tri ditë që kur kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksander Vuçiq do të takohen në Ohër.

Nuk dihet ende se çka pritet të ndodhë në këtë takim, deri sa kryeminsitri Kurti ka thënë se është optimist për marrëveshje në Ohër, por sipas tij pala tjetër nuk do të nënshkruajë.

Për takimin e 18 marsit dhe planin franko-gjerman, për Front Online ka folur ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli.

Ai, ka thënë se Kosova duhet të normalizojë marrëdhëniet me Serbinë në kuadër të dialogut të udhëhequr nga BE-ja, të mbështetur nga SHBA.

Por, se për propozimin franko-gjerman thotë se nuk është ai që e ka pritur populli i Kosovës.

“Propozimi aktual nuk është ai që populli i Kosovës ka shpresuar dhe i është premtuar me vite, por ofron një derë të vogël për të ndryshuar status-quo-në aktuale që nuk është në interesin e Kosovës”, ka thënë Pacolli për Front Online.

Sipas tij, me propozimin aktual evropian, Kosova po bën kompromise të mëdha.

Kjo, për shkak që siç thotë Pacolli, këto kompromise mund të kenë potencial për të thelluar polarizimin dhe për të krijuar sfida të reja për vendin në të ardhmen.

“Me këtë propozim Kosova po bën kompromise të mëdha që kanë potencial për të thelluar polarizimin dhe për të krijuar sfida të reja për vendin në të ardhmen. Mbetet pyetja kryesore pse partnerët tanë kryesorë hoqën dorë nga qëllimi i njohjes reciproke?Sigurisht arsyeja janë disa situata kaotike në veri vitin e kaluar dhe moskoordinimi i veprimeve të Kosovës me bashkësinë ndërkombëtare, veçanërisht me Uashingtonin, që ka kthyer situatën në një problem sigurie në kohën e luftës në Ukraine dhe tani qëllim nuk është më njohja reciproke por stabiliteti”, ka thënë Pacolli

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka thënë se duhet të kërkohet mbështetje nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të marrë njohjen nga pesë shtetet që ende se kanë njohur Kosovën.

Kjo, pasi që sipas tij, është e rëndësishme të kemi udhërrëfyes për finalizimin e shtetësisë.

“Është e rëndësishme të kërkohet mbështetje nga BE-SHBA për të marrë njohjen nga 5shja e BE-së, Planin e Veprimit të Anëtarësimit në NATO dhe anëtarësimin e shpejtë në Këshill të Evropës, Agjencitë e Specializuara të OKB-së dhe Interpol. Pra, është e rëndësishme që të kemi një udhërrëfyes të qartë për finalizimin e shtetësisë në mënyrë që të mos kalojmë dekadën e ardhshme duke dialoguar se për çfarë ishin pajtuar palët tek Propozimi Francez-Gjerman”, është shprehur ai.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë