Gazeta10

Papa Françesku: Demokracia është ‘tronditur’ në shumë vende të botës

Papa Françesku ka dënuar politikat populliste, duke paralajmëruar se demokracia është tronditur në shumë pjesë të botës.

Këto reagime Papa Françesku i bëri gjatë një vizite në Trieste në Itali, udhëtimi i tij i katërt brenda Italisë, në pak kohë, ndërsa përgatitet për një turne 12-ditor në Azi në shtator, më i gjati në mandatin e tij.

Është e qartë se demokracia nuk është në gjendje të mirë në botën e sotme. Ideologjitë janë joshëse. Disa njerëz e krahasojnë veten me Magjistarin e Hamelinit. Por le të mos gënjehemi nga zgjidhjet e lehta. Përkundrazi, le të jemi të pasionuar për të mirën e përbashkët”, theksoi Papa Françesku

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur