Gazeta10

“Paradoks” – Sa banorë i janë shtuar komunës së Fushë Kosovës? E zbulon Nënkryetari

Fushë Kosova është njëra nga komunat më të populluara viteve të fundit në Kosovë.

Nënkryetari i kësaj komune, Besnik Osmani, në emisionin “Raport”, në Kanal10, ka thënë se kjo komunë është bërë qendër ku aktiviteti ekonomik ka marrë hov të madh.

Ai tutje tha që kur ka një zhvillim të tillë kaq të marr përcillet me një përgjigje më të ngadaltë të administratës komunale.

“Komuna jonë merr buxhet nga institucionet qendrore për 26 mijë banorë kurse i ka rreth 80 mijë banorë”, tha Osmani.

Sipas tij kjo ka ndodhur për shkak të mos regjistrimit të popullsisë.

“Kemi pasur një ngecje në dinamikë për shkak të mos regjistrimit të popullsisë dhe për mungesë të autoritetit të OSHP-së.

Osmani tha po ashtu se Fushë Kosova ka shumë nevojë për themelimin e ndërmarrjeve publike dhe se ata kanë aplikuar në ministri të zhvillimit ekonomik por që ende nuk kanë marrë përgjigje. /Gazeta10/

NË FOKUS

safete
E keni menduar me të re, ja sa vjet po i bën sot Safete Mustafa!
lir
Avokati kosovar ngre dyshimet e para rreth vrasjes së Liridona Murselit: Po ngjanë më shumë e planifikuar, e jo grabitje
gani
Sabit Geci amanet familjes: Këta dy hoxhallarë dua të më varrosin kur të vdes
naim murseli
“Dy ditë besë” - Familja Ademaj i jep besë familjes Murseli
Screenshot 2023-11-28 at 10.47
VIDEO: Dhunë shtazarake ndaj një burri nga tre persona në Prizren (Pamje +18)
Screenshot 2023-11-30 205524
Visar Duriqi: Grupi që kreu grabitjen në Suharekë është një grup i organizuar kriminal
liridonaa
Familja e Naim Murselit anulon të pamën për Liridona Murselin
407385529_222349917549408_8629165754259080005_n
Naim Murseli dhe Liridona që u vra pardje, kishin aplikuar për divorc në vitin 2019, por çështja s’kishte marrë epilog