Gazeta10

Pas takimit me Escobarin deklarohet AAK-ja

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sërish përmes një komunikate për media ka deklaruar haptazi se mbështesin propozimin evropian mbi normalizimin e raporteve në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Në shkresën e tyre thuhet se ata pa asnjë mëdyshje kanë mbështetur këtë plan evropian me të cilin  sipas tyre Serbia e njeh defakto Kosovën.

“Pa asnjë mëdyshje e kemi vlerësuar se është një marrëveshje që brenda vetes ka njohjen “defakto” të shtetit të Kosovës dhe që është interes nacional i yni! I kemi dhënë mbështetje këtij projekti pa kurrfarë kalkulimi partiak apo elektoral. Prandaj përpjekja e disa individëve, apo grupimeve të caktuara që këtë qëndrim të interesit nacional e shtetëror të Aleancës, ta vendosin në mozaikun e shkurtpamësisë së tyre, s’është gjë tjetër përpos mjerimi i tyre!”, thuhet në komunikatën e AAK-së.

Sipas tyre Kosova duhet ta përfundojë rrugën e çlirimit dhe shtet ndërtimin bashkë me aleatët me në krye ShBA-në.

Kujtojmë se ky reagim vjen pas takimit të sotëm që opozita pati me emisarin amerikan, Gabriel Escobar./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
337396267_2556707847803320_5631195340894130427_n
“Gjendja i është keqësuar”, Gazetarja kosovare kërkon ndihmë për shërimin e bashkëshortit