Gazeta10

Petkoviq prezent në Graçanicë për Vidovdan, i pranishëm edhe patriarku i Kishës Ortodokse serbe

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Petar Petkoviq, ka uruar festën e Vidovdanit nga Graçanica. Ai e ka quajtur bekim të madh për Graçanicën dhe popullin serb që patriarku serb, Porfirije ka arritur aty.

Patriarku serb Porfiri e ka arritur mbrëmë në Graçanicë dhe do të shërbejë Liturgjinë e mëngjesit dhe një shërbim tjetër për përkujtimin e “heronjve serbë” në Betejën e Kosovës në Gazimestan.

“Prezenca e shtetit të Serbisë në kishën tonë, bashkimi ynë që udhëhiqet nga presidenti Vuçiq në shtet dhe në kishën tonë nga patriark Porfirije është shumë e nevojshme për bashkimin dhe fuqinë e njerëzve tanë në Kosovë”, tha ai.

Ai tha se njerëzit që kanë shkuar në Graçanicë dhe Gazimestan do të jenë paqësorë sepse “ata do të festojnë një festë të madhe në mënyrë të sinqertë”.

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët