Gazeta10

Pritet shtrenjtimi i biletave të autobusit, reagojnë opozita dhe qytetarët

Krizës së rritjes së vazhdueshme të çmimeve në Kosovë së shpejti pritet t’i shtohet edhe transporti publik në kryeqytet. Nga 40 cent bileta e trafikut urban pritet të shkoj në 50 cent, raporton Kanal 10.

Për këtë paralajmrim ka reaguar Gëzim Sveçla, shef i asablistëve të VV në Prishtinë, duke thënë se Komuna nuk duheet ngutur me këtë vendim.

“E vërtet se ka mungesa të linjave, ka vonesa në linja ekzistuese, në përgjithësi është një keqmenaxhim. kurse, rritja e cmimeve natyrisht se i godet qytetarët. Prandja, edhe njëherë po e përsërisë se Komuna nuk duhet ngutur me këtë vendim. Në shumë vende të botës po shohim që shteti po subvencionon transportin publik me qëllim që mos të ketë rritje të cmimeve të biletave. Njëjët duhet të jetë edhe te ne. Komuna e Prishtinës duhet të veproj”, ka thënë Gëzim Sveçla për Kanal 10.

Anispse komuna e Prishtinës ende nuk ka marrë një vendim, ngritja e çmimit të biletës sipas drejtorit të shërbimeve publike, Lirik Musliu, është edhe kërkesë e Bankës eurpiane për Rindërtim dhe zhvillim.

Sipas tij trafiku urban e ka të pamundur të operojë me koston të cilën e ka.

“Ne vetëm në shtator fillojmë me prokurim pra me procedura për flotën e re andaj një prej kushteve që duhet të plotësojmë është shtrenjëtimi i bletës dhe nënshkrimi i kontratës me një prej operatorëve privat. Nuk ka ende ndonjë vendim final por gjisesi ne jeemi duke e diskutuar…”, ka thënë ndër të tjera tha Musliu për Kanal 10.

Edhe qytetarët nuk e kanë mirëpritur një paralajmrim të tillë duke thënë se kjo do t’ua rëndoj edhe më shumë gjendjen pas rrritjes së çmimeve të shumë produkteve bazë.

“Për familje më të varfëra besoj që do të ndikoj shumë.”, tha një qytetare për Kanal 10./ Gazeta 10

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët