Gazeta10

Prokurorët kundërshtojnë publikimin e provave të hetimit për rastin e Trump-it

Departamenti Amerikan i Drejtësisë thotë se publikimi i detajeve në lidhje me urdhër-arrestin e përdorur për bastisjen e shtëpisë së Donald Trump në Florida javën e kaluar, mund të shkaktojë “dëme të pariparueshme” në hetimin e tij, shkruan BBC News, transmeton Gazeta 10.

Ata duan të mbajë nën betim, një dokument gjyqësor që tregon provat e nevojshme për të marrë urdhër-arrestin.

Agjentët e FBI-së kontrolluan Mar-a-Lago për të zbuluar nëse Trump ka trajtuar në mënyrë të paligjshme të dhënat e qeverisë kur ai la detyrën. Ishte hera e parë që u bastis shtëpia e një ish-presidenti në një hetim penal.

Njëmbëdhjetë sete dosjesh të klasifikuara u gjetën nga kontrolli një javë më parë në pronën në Palm Beach, sipas urdhrit, i cili u lëshua të premten. Tani, disa organizata të lajmeve kanë aplikuar për të zbërthyer deklaratën e betimit, shkruan BBC News.

Por prokurorët thanë të hënën se një veprim i tillë do të “shkaktonte dëme të konsiderueshme dhe të pariparueshme në këtë hetim penal në vazhdim”.

“Nëse zbulohet, deklarata do të shërbente si një udhërrëfyes për hetimin e vazhdueshëm të qeverisë, duke ofruar detaje specifike rreth drejtimit dhe kursit të mundshëm të tij, në një mënyrë që ka shumë të ngjarë të komprometojë hapat e ardhshëm hetimor,” shkruajnë ata në një dosje gjyqësore.

Ata thanë gjithashtu se deklarata duhet të qëndrojë e vulosur sepse hetimi përfshin “materiale shumë të klasifikuara”.

Reuters

Të hënën, Trump tha se FBI mori tre nga pasaportat e tij gjatë bastisjes – një hap që zakonisht do të ndërmerrej vetëm nëse hetuesit e konsideronin një të dyshuar si rrezik fluturimi. “Ky është një sulm ndaj një kundërshtari politik në një nivel të paparë më parë në vendin tonë. Bota e Tretë!” Trump postoi në platformën e tij të mediave sociale, Truth Social.

Një burim i zbatimit të ligjit konfirmoi më vonë për CBS News – partneri amerikan i BBC-së – se pasaportat që i përkisnin Trump ishin marrë nga hetuesit më 8 gusht.

Kërkimi i FBI-së ka shkaktuar një reagim të zemëruar nga aleatët e Trump, ku shumica kërkojnë që deklarata e betimit të zbulohet publikisht, shkruan BBC News./Gazeta 10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri