Gazeta10

Publikohet dokumenti zyrtar: Ministria e Financave bëri vlerësimin e pronave

Është bërë publik dokumenti zyrtar lidhur me atë se e kujt është përgjegjësia e vlerësimit të pronave, që ka çuar në rritjen e tatimit në pronë.

Qytetarët e Kosovës janë alarmuar gjatë së martës për dyfishimin e çmimit të tatimit në pronë, derisa institucionet qendrore dhe lokale ua kanë hedhur fajin njëra-tjetrës lidhur me këtë çështje.

Por, sipas një vendimi të Ministrisë së Financave të siguruar nga Gazeta10, del se vlerësimi i pronave në Prishtinë është bërë nga ky dikaster e jo nga komuna e Prishtinës.

Në vendimin e protokolluar më 31 tetor të vitit të kaluar, i cili i është dërguar kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama, specifikohet ndryshimi i vlerësimit të pronës.

Gjatë së martës, Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar se ky dikaster bazuar në Ligjin për Tatim në Pronë, obligohet që në baza të rregullta të bëjë vlerësimin e pronave të paluajtshme, ndërsa shkallën e tatimit e përcaktojnë vetë komunat. 

“Departamenti i Tatimit në Pronë, në kuadër të MFPT, përgjatë vitit 2022 ka kryer vlerësimin e përgjithshëm të tokave dhe objekteve rezidenciale, si dhe ka përpiluar raporte të vlerësimit për prona rezidenciale më datë 31.10.2022, për të cilat janë njoftuar të gjitha Komunat. Përgjatë vlerësimit të pronave rezidenciale, Departamenti i Tatimit në Pronë ka bashkëpunuar ngushtë me komunat për të përcaktuar çmimin për m2 për objekte dhe toka.”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve.

Në vazhdim, dokumenti i Ministrisë së Financave lidhur me vlerësimin e pronës. /Gazeta10

NË FOKUS

ssssssssssss
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike nga Kosova
Capture-83
Nënë e bijë në Fushë-Kosovë dyshohet se u plagosën për çështje pronësore
kurti-albin-1-1500x1000
6 kushtet e Albin Kurtit për pranimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe
csfsdcfs
Prishtina Mall, investimi më i madh privat nga paslufta në Kosovë
ddddddddddddddddddddddaaaaaaaa
Lushtaku i PDK-së: Unë e mbështes qëndrimin e Kurtit, Kosovës nuk i duhet Asociacioni
w_57794423-920x560-1
Kryeministri kroat i reagon presidentit Milanoviq: Kosova është shtet i pavarur, s’e ka aneksuar askush
327879897_515184650744611_8125306403054678261_n
Ahmeti: Albin Kurti nuk e pranon “Zajednicën”, pikë
324383982_1231481120778257_7716010291127426959_n
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike dhe ekonomike nga Kosova