Gazeta10

QIKA me kampanjë ndërgjegjësuese kundër dhunës në familje

Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion – QIKA, ka filluar kampanjën ndërgjegjësuese për rëndësinë e angazhimit kolektiv kundër dhunës. 

Në qendër të Prishtinës, për dy muaj me radhë do të ekspozohen shifrat alarmante të rasteve të dhunës ndaj grave, transmeton Gazeta10. 

Dhuna në familje nuk është çështje private!”, është njëri nga slloganet që do të shfaqet bashkë me shifrat e rasteve të dhunës ndaj grave tek Hotel Grand. 

“Të dhënat e pasqyruara janë mbledhur dhe përpunuar nga QIKA përgjatë shtatë muajve të fundit si pjesë e projektit “1 ≠ 1” . Mbi 80% e viktimave të dhunës në familje në Kosovë janë gra, andaj edhe është përdorur qëllimisht shprehja numerike “1 ≠ 1” pasi përshkruan në mënyrë simbolike pabarazitë ekzistuese”, thuhet ndër të tjera në postimin e organizatës në Facebook./Gazeta10 

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)