Gazeta10

Rama flet për ekspozitën e Pietro Marubit që është e hapur në Prishtinë (FOTO)

Kryetari i Prishtinës, Perparim Rama, ka folur për ekspozitën e Pietro Marubit që është e hapur në Prishtinë, raporton Gazeta10.

I pari i Prishtinës ka publikuar të dhënat kryesore të kësaj ekspozite të përcjellur edhe me disa fotografi.

Në bazë të njoftimit të Ramës, kjo ekspozitë e Pietro Marubit po ekspozohet në Muzeun Entologjik në Prishtinë.

Ekspozita është kuruar nga Luçjan Bedeni.

Këtu keni njoftimin e plotë:

“Marubi i Shkodrës vjen në Prishtinë!

Pietro Marubi, fotografi dhe arkitekti italian që kaloi më shumë se gjysmën e jetës së tij në Shqipëri, memorizoi Shqipërinë e kohës së Perandorisë Osmane në 500,00 negativ, koleksion i fotografive që tani po ekspozohet në Muzeun Etnologjik në Prishtinë.

Ekspozita është e kuruar nga Luçjan Bedeni, drejtor i Muzeut Marubi dhe autor i një studimi autoritativ të evolucionit të studios që vështron historinë e Marubit nëpërmjet lenteve të migracionit.

Këto fotografi datojnë prej gjysmës së dytë të shekullit të XIX e deri në fund të shekullit XX, arkiva e Muzeut Kombëtar të Fotografisë Marubi, ka histori të panumërta për të rrëfyer.

Ekspozita është e hapur deri më 30 tetor 2022”, ka shkruar Rama në llogarinë e tij në Facebok. / Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)