Gazeta10

Rama flet për ekspozitën e Pietro Marubit që është e hapur në Prishtinë (FOTO)

Kryetari i Prishtinës, Perparim Rama, ka folur për ekspozitën e Pietro Marubit që është e hapur në Prishtinë, raporton Gazeta10.

I pari i Prishtinës ka publikuar të dhënat kryesore të kësaj ekspozite të përcjellur edhe me disa fotografi.

Në bazë të njoftimit të Ramës, kjo ekspozitë e Pietro Marubit po ekspozohet në Muzeun Entologjik në Prishtinë.

Ekspozita është kuruar nga Luçjan Bedeni.

Këtu keni njoftimin e plotë:

“Marubi i Shkodrës vjen në Prishtinë!

Pietro Marubi, fotografi dhe arkitekti italian që kaloi më shumë se gjysmën e jetës së tij në Shqipëri, memorizoi Shqipërinë e kohës së Perandorisë Osmane në 500,00 negativ, koleksion i fotografive që tani po ekspozohet në Muzeun Etnologjik në Prishtinë.

Ekspozita është e kuruar nga Luçjan Bedeni, drejtor i Muzeut Marubi dhe autor i një studimi autoritativ të evolucionit të studios që vështron historinë e Marubit nëpërmjet lenteve të migracionit.

Këto fotografi datojnë prej gjysmës së dytë të shekullit të XIX e deri në fund të shekullit XX, arkiva e Muzeut Kombëtar të Fotografisë Marubi, ka histori të panumërta për të rrëfyer.

Ekspozita është e hapur deri më 30 tetor 2022”, ka shkruar Rama në llogarinë e tij në Facebok. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë