Gazeta10

Rasti i parë i infektimit me koronavirus u zbulua para vitesh në Wuhan

Në këtë ditë të vitit 2019, rasti i parë i infektimit me koronavirus u zbulua në Wuhan.

Sipas raportimeve të mediave mbi të dhënat e papublikuara nga qeveria kineze, rasti i parë i dikujt të infektuar me koronavirus u zbulua më 17 nëntor 2019.

Raporti, i botuar në South China Morning Post, thotë se autoritetet kineze identifikuan rastin më të hershëm të koronavirusit më 17 nëntor 2019, disa javë përpara se autoritetet të njoftonin praninë e virusit të ri.

Qeveria kineze është kritikuar rëndë për përpjekjen për të mbuluar shpërthimin në javët e para, duke përfshirë goditjen ndaj mjekëve që u përpoqën të paralajmëronin kolegët për një virus të ri të ngjashëm me Sars që u shfaq në qytetin e Wuhan në provincën Hubei.

Të dhënat e marra nga Posta thonë se një burrë 55-vjeçar nga provinca Hubei mund të jetë personi i parë që do të infektohet me koronavirus.

Për rreth një muaj pas kësaj date, një deri në pesë raste të reja raportoheshin çdo ditë, thuhej në raport, dhe deri më 20 dhjetor të të njëjtit vit, ishin konfirmuar 60 raste, raporton The Guardian.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur