Gazeta10

Rasti i parë i mundshëm i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu në qen

Së fundi është raportuar se dy burra dhe qenët e tyre në Paris kanë qenë në rrezik deri më tani, tha Dr. Rosamund Leëis, drejtuese teknike në përgjigjen e lisë së majmunëve për Organizatën Botërore të Shëndetësisë, shkruan CNN, transmeton Gazeta10.

Dy të prekurit që jetojnë së bashku, u diagnostikuan me linë e majmunit në një spital në Paris në fillim të qershorit. Qeni i tyre 4-vjeçar gjithashtu filloi të shfaqte simptoma dymbëdhjetë ditë pasi filluan simptomat e pronarëve të tij, sipas një raporti të botuar javën e kaluar në revistën The Lancet.

Qeni zhvilloi lezione dhe rezultoi pozitiv për të njëjtin lloj lisë majmuni si një nga pronarët.

Sipas raportit, burrat thanë se e lanë qenin e tyre të flinte në shtrat me ta dhe se kishin qenë të kujdesshëm që ta mbanin kafshën e tyre larg kafshëve të tjera ose njerëzve që nga fillimi i simptomave të tyre, shkruan CNN.

“Me sa dimë, kinetika e shfaqjes së simptomave si tek pacientët ashtu edhe tek qeni i tyre, sugjeron transmetimin nga njeriu te qen i virusit të lisë së majmunit,” shkruajnë autorët e raportit… Duke pasur parasysh lezionet e lëkurës dhe mukozës së qenit, si dhe rezultatin pozitiv të virusit të lisë së majmunit, PCR nga tamponat anale dhe orale, ne supozojmë një sëmundje të vërtetë të qenit, jo një transportim të thjeshtë të virusit nga kontakti i ngushtë me njerëzit ose transmetimi në ajër (ose të dyja).”, shkruajnë autorët e raportit.

Autorët sugjeruan që studimi duhet të nxisë diskutime nëse kafshët shtëpiake duhet të izolohen nga pronarët e tyre nëse kanë lisë majmuni dhe për kërkime të mëtejshme, shkruan CNN./Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri