Gazeta10

Reagon OBSH-ja për rastin e parë të lijës së majmunit në njeri-kafshë

Drejtuesja teknike e rastit të lisë së majmunit për OBSH, Dr. Rosamund Lewis, tha se transmetimi i virusit nga njeriu në qen është lajm i ri por jo befasues sepse e kami parë si mundësi, shkruan CNN, transmeton Gazeta10.

“Është informacion i ri por nuk është informacion befasues, dhe është diçka për të cilën ne kemi qenë duke e pritur të ndodh.”, tha Dr. Lewis

Më parë, ishte raportuar vetëm transmetimi i virusit nga kafsha te njeriu, duke iu referuar një shpërthimi të lisë së majmunëve në SHBA, në të cilin njerëzit ishin infektuar me virusin përmes qenve.

“Ky është incidenti i parë që ne po mësojmë se ku ka transmetim nga njeriu te kafshët, kjo nuk është raportuar më parë dhe nuk është raportuar që qentë të jenë infektuar më parë”, tha Lewis gjatë një ngjarjeje të Washington Post Live të hënën.

“Mesazhi që japim është se kafshët shtëpiake duhet të izolohen nga anëtarët e familjes që mund të jenë të infektuar…ky ka qenë një shembull i qasjes me kujdes paraprak mesazheve paraprake, sepse ne nuk e kishim informacionin se kjo kishte ndodhur ndonjëherë më parë, nuk ishte raportuar më parë, por ishte një mesazh i arsyeshëm, i kujdesshëm për të dhënë. Dhe tani kemi incidenti i parë ku kjo ka ndodhur në të vërtetë.”, shtoi doktoresha e OBSH-së.

Lewis tha se nuk është e qartë nëse qeni i infektuar do të jetë në gjendje të transmetojë përsëri virusin te njerëzit, shkruan CNN. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë