Gazeta10

Rrëfim i një gazetari, të raportosh nga vendi më i rrezikuar në Europë

Nga: James Waterhouse

Është relativisht e pazakontë në Ukrainë që një zyrtar qeveritar t’ju ftojë në një udhëtim me njoftim të shkurtër, edhe pse për këtë ftesë nuk do t’iu japin shumë informacione. Arsyeja kryesore është siguria – nuk është aspak e mençur të bësh publike kur një ministër të fton të shkosh diku, e sidomos kur ai vend është në luftë, shkruan BBC News, trasnmeton Gazeta10.

Vendosëm të pranonim ftesën dhe shpejt u gjendëm në një aeroport afër Kievit, ku ne dhe gazetarë të tjerë arritëm atje me një helikopter. Deri në këtë pikë ne e dinim se destinacioni ynë ishte qyteti i Zaporizhzhia, dhe tema ishte rreziku në rritje nga centrali bërthamor i rajonit më në jug.

Brenda 30 sekondave nga nisja e udhëtimit, kuptova pse na u ofruan ilaçe për mundim të rrugës para se të niseshim.

Për të qëndruar të pazbuluar, piloti e mban helikopterin rreth 10 metra larg tokës herë pas here duke u penguar mbi linjat e energjisë elektrike.

Kishte fusha të pafundme me luledielli, ku disaishin duke lulëzuar, disa janë tharë. Pastaj pylli ishte i dendur – mijëra e mijëra pemë të larta të cilat afrohen aq shumë sa të prekin rrëshqitjet e helikopterit.

Pas uljes në Zaporizhzhia, dy gjëra ju kujtohen: horizonti më i zellshëm në krahasim me Kievin, si dhe lagështia.

Përfunduam në një parking makinash afër një supermarketi ku punonjësit e urgjencës ishin të veshur me kostume të verdha hazmat. Ata ishin duke praktikuar stërvitje pastrimi në rast të një kontaminimi radioaktiv, shkruan BBC News.

GETTY IMAGES

Ata vëzhgoheshin nga zyrtarë të lartë, të cilët donin të shohin se sa gati do të ishte rajoni në rast se më e keqja do të ndodhte.

“Sigurisht që jemi të shqetësuar, situata ndryshoi në mënyrë dramatike kur rusët filluan të bombardojnë zonën më 5 gusht”, më tha ministri i Energjisë se Ukrainës, Herman Halushchenko.

Ukraina thotë se situata në termocentral “po bëhet kritike”. Atyre u është kërkuar të kthejnë kontrollin për shkak të rreziqeve, dhe disa nga stafi atje i kanë thënë BBC-së se “po mbahen nën kërcënimin e armëve”.

Për dy javët e fundit ka pasur granatime të rënda mbi dhe rreth uzinës, me palët që fajësojnë njëra-tjetrën.

NATO është organizata më e fundit ndërkombëtare që kërkon lejimin e inspektorëve të Kombeve të Bashkuara në termocentralin Zaporizhzhia, duke pretenduar se konfiskimi i tij përbën një kërcënim serioz për Ukrainën dhe vendet fqinje.

Zyrtarët thonë se termocentrali mund të ndërpritet nga energjia pasi Moska përpiqet të ridrejtojë energjinë elektrike në Krime, të cilën e aneksoi tetë vjet më parë.

“Është e pamundur të sigurohet siguria e termocentralit bërthamor ndërkohë që forcat pushtuese ruse janë atje”, thotë Denys Monastyrskyy, ministri i brendshëm i Ukrainës.

“Është shqetësimi kryesor që ne të gjithë duhet ta kuptojmë,” shton ai.

GETTY IMAGES

Parkingu është gjithashtu një vend për ukrainasit që arrijnë të dalin nga territoret e pushtuara nga Rusia. Ka radhë makinash me njerëz dhe valixhe plot.

Të ulur në hije e takojmë Olenën, e cila sapo ka dalë nga qyteti Enerhodar, ku ndodhet centrali bërthamor.

“Është e frikshme, shumë e frikshme, ka granatime gjatë gjithë kohës,” thotë ajo me fëmijun e saj në dorë.

“Ka pasur shumë shpërthime të tjera dhe u bë shumë e rrezikshme të qëndrosh atje. Nuk doja të largohesha nga shtëpia, por nuk kisha zgjidhje tjetër”.

Në pamundësi për t’i ndaluar rusët nga termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, vendi po përpiqet të përgatitet për më të keqen, nëse kjo ndodh, shkruan BBC News./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë