Gazeta10

Rusia nis planin për të aneksuar zyrtarisht rajonet e okupuara të Ukrainës

Dy rajone të kontrolluara nga Rusia në Ukrainën lindore njoftuan planet për të mbajtur referendume për bashkimin me Rusinë më vonë këtë javë dhe një aleat i Presidentit Vladimir Putin tha se votat do të ndryshonin përgjithmonë peizazhin gjeopolitik në favor të Moskës, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Masa, e cila përshkallëzon seriozisht përplasjen e Moskës me Perëndimin, vjen pasi Rusia pësoi një përmbysje në fushën e betejës në verilindje të Ukrainës dhe ndërsa Putin po mendon hapat e tij të ardhshëm në një konflikt gati shtatë-mujor që ka shkaktuar përçarjen më serioze Lindje-Perëndim që nga 1962 Kriza Kubane e Raketave.

Republika Popullore e vetëshpallur e Luhanskut (LPR) e mbështetur nga Rusia dhe Republika Popullore e Donetskut (DPR) fqinje thanë se referendumet e planifikuara do të mbaheshin nga shtatori. 23-27.

Në një postim në rrjetet sociale drejtuar Putinit, kreu i DPR Denis Pushilin shkroi: “Unë ju kërkoj, sa më shpejt të jetë e mundur, në rast të një vendimi pozitiv në referendum – për të cilin nuk kemi asnjë dyshim – të konsideroni DPR duke u bërë një pjesë e Rusisë”.

Më herët të martën, zyrtarët e instaluar nga Rusia në rajonin jugor të Khersonit, ku forcat e Moskës kontrollojnë rreth 95% të territorit, thanë se kishin vendosur gjithashtu të mbanin një referendum. Autoritetet pro-ruse në një pjesë të rajonit Zaporizhia të Ukrainës pritej të ndiqnin shembullin. Lexo më shumë

Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara kanë thënë se referendume të tilla do të ishin një mashtrim i paligjshëm dhe e kanë bërë të qartë se ato dhe shumë vende të tjera nuk do t’i njohin rezultatet.

Dmitry Medvedev, një ish-president i cili aktualisht është nënkryetar i Këshillit të Sigurimit, sugjeroi para njoftimeve se rezultati i votimeve të tilla do të ishte i pakthyeshëm dhe do t’i jepte Moskës – e cila ka rezervat më të mëdha të armëve bërthamore në botë – një kartë të bardhë për të mbrojtur atë që do ta konsideronte ligjërisht territorin e vet.

“Shkelja në territorin rus është një krim që ju lejon të përdorni të gjitha forcat e vetëmbrojtjes”, tha Medvedev në një postim në Telegram. “Kjo është arsyeja pse këto referendume janë kaq të frikësuar në Kiev dhe Perëndim.”

Asnjë lider i ardhshëm rus nuk do të jetë në gjendje të ndryshojë me kushtetutë rezultatin e tyre, shtoi ai. / Gazeta10

NË FOKUS

pamjee
Pamje të rënda: Momenti kur të riun që u rrëmbye në Prishtinë, e hedhin nga vetura para Policisë
aks
Policia shpall në kërkim personat në foto, kjo është arsyeja
Vershime
Kjo zonë në Kosovë parashikohet të ketë stuhi të fuqishme dhe përmbytje pasditen e së martës
yllka
Ditë zie në familjen e Yllka Kuqit
poli
Pamje shqetësuese: Momenti kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë
policii
Policja i dha fund jetës me armën e shërbimit – Arrestohet i dashuri, del mesazhi i fundit që i dërgoi 21-vjeçarja
ARTA-NITAJ
Arta Nitaj shtatzënë në pritje të fëmijës së parë
Lopa-1
Pamje kur ariu sulmon bagëtinë në një fermë të Vitisë