Gazeta10

Rusia paralajmëron SHBA-në për  “pikën pa kthim” diplomatike

Rusia ka paralajmëruar SHBA-në se vendosja potenciale e Rusisë në listën e shteteve sponsorizuese të terrorizmit të Departamentit Amerikan të Shtetit mund të jetë një “pikë pa kthim” diplomatike dhe të shkaktojë një rrënim total të marrëdhënieve midis dy vendeve, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta10.

Alexander Darchiev, drejtor i Departamentit të Amerikës së Veriut të Ministrisë së Jashtme ruse, u pyet në një intervistë me agjencinë ruse të lajmeve TASS nëse po shqyrtohej mundësia e zbehjes së marrëdhënieve diplomatike midis Moskës dhe Uashingtonit.

Diplomati u shpreh:

Nuk do të doja të hyja në spekulime hipotetike se çfarë është e mundur dhe çfarë nuk është e mundur në situatën aktuale të trazuar, kur perëndimorët e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kanë shkelur të drejtën ndërkombëtare dhe tabutë absolute në praktikën diplomatike.

Në këtë kontekst, do të doja të përmendja nismën legjislative që po diskutohet aktualisht në Kongres për të shpallur Rusinë një “vend sponsor të terrorizmit”. Nëse miratohet, do të thotë se Uashingtoni do të duhet të kalojë pikën pa kthim, me dëmtimin më të rëndë kolateral në marrëdhëniet diplomatike dypalëshe, deri në uljen apo edhe ndërprerjen e tyre. Pala amerikane është paralajmëruar.

Çdo konfiskim i mundshëm i aseteve ruse nga SHBA do të shkatërronte plotësisht marrëdhëniet dypalëshe të Moskës me Uashingtonin, shtoi Darchiev.

Ne paralajmërojmë amerikanët për pasojat e dëmshme të veprimeve të tilla që do të dëmtojnë përgjithmonë marrëdhëniet dypalëshe, gjë që nuk është as në interesin e tyre dhe as në interesin tonë.

Darchiev tha gjithashtu: “Amerikanët po bëhen gjithnjë e më shumë një palë e drejtpërdrejtë në konflikt.”. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë