Gazeta10

Rusia thotë se nuk ka nevojë të përdorë armë bërthamore në Ukrainë

Rusia “nuk ka nevojë” të përdorë armë bërthamore në Ukrainë, tha ministri i saj i mbrojtjes të martën, duke i përshkruar spekulimet e mediave se Moska mund të vendosë armë bërthamore ose kimike në konflikt si “gënjeshtra absolute”, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

“Nga pikëpamja ushtarake, nuk ka nevojë të përdoren armë bërthamore në Ukrainë për të arritur qëllimet e përcaktuara. Qëllimi kryesor i armëve bërthamore ruse është të pengojë një sulm bërthamor,” tha Sergei Shoigu gjatë një fjalimi në një konferencë ndërkombëtare të sigurisë në Moskë.

“Mediat po përhapin spekulime për përdorimin e supozuar të armëve bërthamore taktike ruse gjatë operacionit special ushtarak, ose për gatishmërinë për të përdorur armë kimike. Të gjitha këto sulme informative janë gënjeshtra absolute”, ka shtuar ai.

Shoigu gjithashtu pretendoi se operacionet ushtarake ukrainase po planifikoheshin nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania dhe se NATO kishte rritur vendosjen e trupave të saj në Evropën Lindore dhe Qendrore “disa herë”. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë