Gazeta10

Rusia zotohet të zgjerojë marrëdhëniet me Korenë e Veriut

Rusia është zotuar të zgjerojë marrëdhëniet gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe me Korenë e Veriut, tha presidenti i saj Vladimir Putin, shkruan BBC, transmeton Gazeta10.

Në një letër dërguar homologut të tij Kim Jong un në ditën e çlirimit të Phenianit, Putin tha se masa do të ishte në interes të të dy vendeve.

Nga ana tjetër, Kim tha se miqësia midis të dy kombeve ishte krijuar në Luftën e Dytë Botërore me fitoren ndaj Japonisë.

Ai shtoi se miqësia e tyre shoqëruese do të forcohej më shumë.

Turje, shtoi se “bashkëpunimi strategjik dhe taktik, mbështetja dhe solidariteti” midis dy vendeve “ishte vënë në një skenë të re të lartë, në frontin e përbashkët për frustrimin e kërcënimit dhe provokimit ushtarak të forcave armiqësore”.

Pheniani nuk i identifikoi forcat armiqësore me emër, por termi është përdorur vazhdimisht nga Koreja e Veriut për t’iu referuar SHBA-së dhe aleatëve të saj.

Bashkimi Sovjetik ishte dikur një aleat kryesor i Koresë së Veriut, duke ofruar bashkëpunim ekonomik, shkëmbime kulturore dhe ndihmë.

Në korrik, Koreja e Veriut ishte një nga vendet e pakta që njohu zyrtarisht dy shtete separatiste të mbështetura nga Rusia në Ukrainën lindore, pasi Rusia nënshkroi një dekret që i shpalli ato si të pavarura.

Si hakmarrje, Ukraina, e cila po lufton një pushtim rus në territorin e saj, ndërpreu të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Phenianin. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë