Gazeta10

Scholz do të dëshmojë për mashtrimit tatimor shumë-miliardë euro

Kancelari gjerman Olaf Scholz do të dëshmojë para ligjvënësve të premten për rolin e tij si kryebashkiak i Hamburgut në trajtimin e një mashtrimi tatimor prej miliarda eurosh, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Scholz do të përballet me një komitet hetimor parlamentar të Hamburgut që heton çështjen në një seancë dëgjimore të premten.

“Kjo ka qenë një çështje për dy vjet e gjysmë tani, janë studiuar dosje të panumërta, janë dëgjuar njerëz të panumërt. Përgjigja është gjithmonë: nuk ka pasur ndikim politik”, tha Scholz së fundmi gazetarëve.

Në skemën e heqjes së dividentëve, bankat dhe investitorët do të tregtonin me shpejtësi aksionet e kompanive rreth ditës së tyre të pagimit të dividentit, duke mjegulluar pronësinë e aksioneve dhe duke lejuar palët e shumta të rikuperojnë në mënyrë të rreme zbritjet tatimore për dividentët.

Zbrazëtira, tashmë e mbyllur, mori një dimension politik në qytetin port verior të Hamburgut për shkak të ngadalësisë së autoriteteve nën kryesinë e Scholz-it për të kërkuar ripagimin e miliona eurove të fituara sipas skemës nga banka e rëndësishme lokale Warburg.

Warburg, i cili luan një rol të madh në qytetin e dytë më të madh të Gjermanisë, përfundimisht pagoi faturën e taksave prej 50 milionë euro pasi ministria federale e financave ndërhyri, shkruan Reuters./Gazeta10.

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë