Gazeta10

Së shpejti do të mbahet eventi i parë i Manifesta Nights

Manifesta, Bienalja Nomade Evropian, është një program 100-ditor të artit, shfaqjeve, ngjarjeve dhe seminareve ku këtë vit është duke u mbajtur në Prishtinë që nga 22 korriku deri me 30 tetor.

Së fundi ata kanë njoftuar në faqen e tyre në Facebook se do t’iu shtohet edhe eventi I natës I quajtur ‘Manifesta Nights’, raporton Gazeta10.

“Jemi të lumtur të njoftojmë se do të mbahet eventi i parë i Manifesta Nights që feston jetën e natës së Prishtinës që njihet për shpirtin eksperimentues dhe mbështetjen ndaj shprehjes së lirë.”, thuhet në njoftim.

Me 26 gusht në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve me Hyjneshat, një kolektiv queer nga Kosova, do të niset nata e parë e eventit.

“Jemi të lumtur të njoftojmë se do të mbahet eventi i parë i Manifesta Nights që feston jetën e natës së Prishtinës që njihet për shpirtin eksperimentues dhe mbështetjen ndaj shprehjes së lirë.

Manifesta Nights organizohet dhe mbahet në bashkëpunim me kolektivet e Prishtinës. Nisim natën e parë, të premten e ardhshme në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve me Hyjneshat – një kolektiv queer nga Kosova që njihen për përpjekjet dhe punën e shkëlqyer që zhvillojnë në mbështetje të skenës LGBTQ+ në vend. Prisni muzikë live, performanca drag dhe Dj sete. Eventi është falas e të gjithë jeni të ftuar!”./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë