Gazeta10

Serbët ua ndërprejnë mësimin fëmijëve në veri, Policinë e Kosovës e shohin si “rrezik”

Serbët në veri të Kosovës kanë vendosur që të ndërpresin mësimin në të gjitha institucionet shkollore për shkak të situatës së tensionuar së krijuari rishtazi atje, shkruan Gazeta10.

Në njoftimin e lëshuar që po qarkullon në mediat serbe, si shqetësim po përmendet ‘’rreziku për sigurinë e fëmijëve’’, kinse nga forcat policore të Kosovës.

“Të dashur prindër,. Pas shumë telefonatave dhe mesazheve të marra nga prindërit drejtuar drejtorëve të shkollave dhe mësuesve të klasave, në të cilat shprehin shqetësimin dhe frikën për sigurinë e fëmijëve të tyre, në shkollat ​​në afërsi, si dhe në vendet ku kalojnë nxënësit. rrugës për në shkollë, ka policë me gypa të gjatë dhe me pajisje të plota ushtarake, si dhe transportues në hyrjet e shkollave, në takimin e sotëm të drejtorëve të shkollave nga veriu i Kosovës me shefin e Administratës së Shkollës, njëzëri u mor ky vendim: 1. Në të gjitha shkollat ​​në veri të Kosovës për shkak të Policisë së Kosovës me mjete të plota luftarake, mësimdhënësit dhe nxënësit nuk janë në gjendje ta zhvillojnë mësimin pa pengesë dhe siguri, andaj për arsyet e cekura, dhe gjithçka në interes dhe siguri të nxënësve, mësimi ndërpritet derisa të ekzistojnë arsyet e cekura dhe policët. të tërheqë. 2. Prindërit do të njoftohen nga mësuesit e klasës se kur do të kthehen nxënësit në bankat e shkollës”., thuhet në njoftimin e tyre./Gazeta10

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?