Gazeta10

SHBA-ja e mirëpret Marrëveshjen e Ohrit, kërkon që palët të fillojnë zbatimin e detyrimeve sa më shpejt

Byroja e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit të Shtetit Amerikan ka mirëpritur arritjen e një marrëveshje mes Kosovës e Serbisë gjatë mbrëmjes së djeshme në Ohër, shkruan Gazeta10.

Përmes një shkrimi në Twitter ata kanë bërë thirrje që të fillojnë zbatimin e detyrimeve sa më shpejt të jetë e mundur.

“Shtetet e Bashkuara mirëpresin dhe mbështesin bisedimet e suksesshme të ndërmjetësuara nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë sot në Ohër, Maqedonia e Veriut. Të dy vendet duhet të fillojnë menjëherë zbatimin e Marrëveshjes së tyre për Normalizimin e Marrëdhënieve.”, thuhet në reagimin e tyre.

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell deklaroi se pas 12 orësh bisedime, Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për propozimin evropian./Gazeta10

NË FOKUS

bruno
Bruno plas 'bombën': Të gjithë banorët në Big Brother Vip Kosova, janë paguar
plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
Screen Shot 2023-03-29 at 6.12
EKSKLUZIVE: Skena politike në ethe, vendimi i Kushtetueses mund ta rrëzojë presidenten
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic