Gazeta10

Siguria në shkollat e Prishtinës prioritet, fillon sinjalizimi dhe shenjëzimi kreativ

Me aktivitete të shtuara e ka nisur muajin gusht drejtoria për shërbime publike e Prishtinës, kryesisht e fokusuar në zonat përreth shkollave, raporton Gazeta10.

Të quajtuara si “aktivitetet e sigurisë” punët jdhe ndërhyrjet e kësaj drejtorie kanë të bëjnë me trajtimin e zonave përreth shkollave, sinjalizimin, shtylla anti-parking, rrethoja e shenjëzim kreativ.

Kësaj rradhe, aktiviteti i sigurisë ka trokitur në SHFMU “Hasan Prishtina””. Në kuadër të Sektorit të Mobilitetit dhe në koordinim me Drejtorinë e Arsimit, kemi filluar trajtimin e zonave përreth shkollave me sinjalizim horizontal e vertikal, shtylla anti-parking, rrethoja, si dhe me shenjëzim kreativ, pak më ndryshe se sa jemi mësuar të shohim në Kryeqytet. Fëmijët janë e tashmja dhe e ardhmja, andaj tani më shumë se kurdoherë, me veprimet tona do të kujdesemi të ofrojmë siguri për secilin prej tyre” ka shkruar drejtori Ilirik Musliu. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)