Gazeta10

Sot mësohet fituesi i çmimit prestigjioz të futbollit

Të hënën do të dorëzohet çmimi më i rëndësishëm individual në botën e futbollit.

Në Paris, do të mbahet ceremonia e “Topit të Artë” për lojtarin më të mirë të edicionit 2022/23 dhe nis në orën 20:45.

Favoriti më i madh për ta fituar këtë çmim, mbetet Lionel Messi që e fitoi Kupën e Botës me Argjentinën dhe u shpall kampion i Francës me Paris Saint-Germain.

Messi e ka fituar këtë çmim shtatë herë dhe pritet të vendos rekord të ri për fitimin e “Topit të Artë”.

Futbollisti argjentinas për herë të parë në karrierën e tij e fitoi “Topin e Artë” në vitin 2009, gjersa e fitoi edhe tri herë tjera rresht në vitin 2010, 2011 dhe 2012.

Dy kandidatët tjerë për këtë çmim janë edhe Erling Haaland që muaj u parë u zgjodh lojtari më i mirë i vitit nga UEFA dhe Kilian Mbappe.

I dyti me më së shumti “Topa të Artë” në histori është Cristiano Ronaldo, i cili u zgjodh më i miri në botë në pesë raste.

“Topin e Artë” vitin e kaluar e fitoi sulmuesi Karim Benzema, pas paraqitjeve të jashtëzakonshme me fanelën e Real Madrid në sezonin 2021/22, duke fituar La Ligan dhe Ligën e Kampionëve.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur