Gazeta10

Sveçla në Ditën e Çlirimit: Ideali i dëshmorëve, themeli i shtetit tonë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla me rastin e 24 vjetorit të Ditës së Çlirimit të Kosovës ka thënë se 12 qershori është dita e fundit e gjenocidit të Serbisë në Kosovë.

Ministri Sveçla përmes një postimi në Facebook ka thënë se 24 vite më parë, Kosova u çlirua nga regjimi gjenocidal serb i Millosheviqit, ditë në të cilën pikërisht Serbia kapitulloi e bashkë me të dhe objektivi i tyre për spastrim etnik të shqiptarëve.

Sveçla me rastin e kësaj dite ka nderuar dëshmorët të cilët sakrifikuan jetën e tyre për liri.

“Çlirimi i Kosovës i dha fund vuajtjeve të popullit tonë. Kjo ditë na bën të ndalemi e të reflektojmë mbi veprat e dëshmorëve tanë dhe sakrificës së tyre për liri. Të udhëhequr nga ideali i tyre, ne vazhdojmë të punojmë në forcimin e institucioneve tona dhe zhvillimin e Kosovës. Sepse ata janë themeli i shtetit tonë”, ka shkruar Sveçla.

Sveçla tutje ka thënë se çlirimi i vendit hapi rrugën drejt sovranitetit të Kosovës, “të cilin po e përmbushim dhe me rendin e ligjin që po vendoset në veriun e vendit”.

Ai ka falënderuar vendet anëtare të NATO-s për rolin dhe kontributin e tyre për çlirimin e vendit.

“Në këtë ditë falenderojmë çdo vend anëtar të NATO-s për rolin dhe kontributin e tyre për çlirimin e vendit, me të cilin veprim ndihmuan aspiratën e popullit të Kosovës për liri dhe demokraci”, shkroi ai.

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?