Gazeta10

Tahiri i kundërpërgjigjet Muratit: Po e pranoni publikisht dështimin

Investimet kapitale kanë përplasur sërish Lidhjen Demokratike të Kosovës me partinë në pushtet, Vetëvendosje, shkruan Gazeta10.

Zyrtarë të kësaj partie kanë reaguar sërish ndaj deklaratës së ministrit të Financave, Hekuran Murati sa i përket pakove ekonomike të ndara nga Qeveria.

“Qeveria po e pranon publikisht dështimin me investime kapitale”, ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook, kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri.

Sipas tij, pa investime kapitale nuk ka as zhvillim ekonomik, dhe se për këtë e gjithë Kosova po e sheh paaftësinë e Qeverisë, në mungesë të projekteve kapitale.

“Nga 53 milionë euro për armatim e pajisje për ushtri, kjo Qeveri i ka shpenzuar vetëm pak mbi 2 milionë, edhe ky është fakt. Nga 5 milionë euro për çerdhe, 0 euro janë shpenzuar, asnjë çerdhe nuk është filluar të ndërtohet këtë vit, e lëre më të përfundohet. 150 projekte kapitale nuk kanë filluar fare në Ministri të infrastrukturës. Mbi 40 projekte nuk kanë filluar fare në Ministri të Arsimit. Mbi 100 projekte nuk kanë filluar fare në Ministri të Kulturës”, ka shkruar mes tjerash Tahiri. /Gazeta10

Postimi i plotë:

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)