Gazeta10

Tajvani akuzon Kinën për ekzagjerim me pamjet e ishujve

Tajvani akuzoi Kinën për ekzagjerim dhe “mashtrime” të martën pasi ushtria kineze publikoi pamjet e ishujve të vendosur strategjikisht Penghu ku ka një bazë të madhe ajrore tajvaneze.

Kina, e cila pretendon Tajvanin si territorin e saj, ka kryer stërvitje ushtarake rreth ishullit këtë muaj pas një vizite të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi, e cila u pasua nga pesë ligjvënës amerikanë të dielën dhe të hënën, shkruan IB Times, transmeton Gazeta 10.

Njësia ushtarake kineze përgjegjëse për zonën ngjitur me Tajvanin, Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore, publikoi të hënën një video të ishujve Penghu, të marra me sa duket nga një aeroplan i forcave ajrore kineze afër.

Zëvendës Shefi i Shtabit të Forcave Ajrore të Tajvanit për Operacionet, Tung Pei-lun, u tha gazetarëve në Taipei se kjo ishte një luftë informacioni kineze, megjithëse ai tha se nuk kishte asnjë koment se kush e kishte marrë videon.

“Kina përdori truket e ekzagjeruara të luftës njohëse për të treguar se sa afër ishte me Penghu – gjë që nuk është e vërtetë,” tha Tung shkruan IB Times.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit të hënën, në një përditësim mbi aktivitetin e forcave ajrore kineze pranë Tajvanit, tregoi në një hartë se avioni më i afërt kinez me Penghu atë ditë ishin katër avionë luftarakë J-16.

Sipas hartës, ushtarët kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit – normalisht një pengesë jozyrtare midis dy palëve, por qëndruan më afër bregut kinez sesa Penghu, shkruan IB Times/Gazeta 10

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë