Gazeta10

“FSK në veri” mund të diskutohet mes Stoltenberg – Kurti – Vuçiq, raporton Xhemajl Rexha nga Brukseli

Shefi i Informacionit të Kanal0, Xhemaj Rexha, nga Brukseli, ka treguar për temën e mundshme gjatë takimit të Kurtit me shefin e NATO-së.

“Në takimin e kryeministrit Kurti me Stoltenberg mund të ngritet tema e prezencën së FSK-së për të operuar në veriun e Kosovës”, ka thënë ai.

Rexha ka thënë se kjo qeveri po insiston në këtë kërkesë.

“Me sa marrim vesh është se kjo qeveri insiston se në rast nevoje, pjesëtarët e ushtrisë së Kosovës apo FSK-së të kenë prezencë në veri”.

Sa i takon takimit që pritet të ndodh nesër mes Kurtit dhe Vuçiqit, Xhemaj ka thënë se takimi  nuk ka ndodhur më herët meqë s’ka pasur gadishmëri të liderëve në Kosovë dhe Serbi.

“Ka pasur disa herë përpjekje për t’i sjellur të dy liderët këtu në Bruksel për tu takuar kokë më kokë por për shkak të zhvillimeve të ndryshme dhe mosgadishmërisë së dyja palëve kjo nuk ka ndodhur”, ka shtuar më tej Rexha.

Ai ka dhënë edhe informacione lidhur me vendin dhe kohën e takimit.

“Takimi do të nis në orën 10:30 minuta në zyret e z.Borell. Ka pritje të ndryshme sa i takon takimit nesër”, ka thënë më tej Rexha.  / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri