Gazeta10

Të paktën 26 të vdekur nga zjarri në Algjeri

Të paktën 26 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga zjarret pyjore që kanë shkatërruar Algjerinë veriore.

Kamel Beldjoud, ministri i brendshëm i vendit, tha se 24 vdiqën në El Tarf, pranë kufirit me Tunizinë, si dhe një nënë e bijë në Setif, shkruan BBC News, transmeton Gazeta10.

Zjarrfikësit me ndihmë nga helikopterët, po përpiqeshin të fiknin zjarrjet të mërkurën në mbrëmje. Raportet thonë se rreth 350 banorë janë evakuuar në provinca të ndryshme.

Agjencia e mbrojtjes civile tha se El Tarf ishte zona më e goditur me 16 zjarre në zhvillim.

Emri e nënës, 58-vjeçare dhe vajzës së saj 36-vjeçare që vdiq në Setif nuk janë bërë ende të ditur, por zyrtarët atje thanë se flakët kishin arritur në dhjetëra shtëpi dhe fshatra.

Algjeria Veriore preket nga zjarret pyjore çdo vit, me 90 njerëz që mendohet se kanë vdekur në to vitin e kaluar – dhe më shumë se 100,000 hektarë pyje janë djegur.

Gushtin e kaluar, Beldjoud fajësoi një valë zjarresh në rajonin Kabyle të Algjerisë për zjarrvënien, duke pretenduar se “vetëm duart kriminale” mund të shpjegojnë “shpërthimin e njëkohshëm të rreth 50 zjarreve në disa lokalitete”.

Numri i të mërkurës e çon numrin e përgjithshëm të algjerianëve të vrarë nga zjarret këtë verë në 30.

Zjarret e fundit vijnë gjatë një vere që ka parë një numër vendesh në rajonin e Mesdheut të shkatërruar nga zjarret – veçanërisht në Evropë, me Francën, Greqinë, Portugalinë, Spanjën dhe Italinë të gjitha të prekura.

Vetëm javën e kaluar, më shumë se 1,000 zyrtarë të zjarrfikësve luftuan atë që ata e përshkruan si një zjarr “përbindësh” pranë Bordo, shkruan BBC News./Gazeta10.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë