Gazeta10

Trashen dosjet e krimeve të Bozhidar Deliqit

Raporti: Gresa Bardhecaj  

Pjesëtarë të shoqatës krimet e luftës “Gjakova 98&99” kanë dorëzuar tre kallëzime penale në Prokurorinë Speciale ndaj nënkryetarit të Kuvendit të Serbisë, Bozhidar Deliq, i cili dyshohet se ka kryer krime lufte në këtë rajon. Nga kjo shoqatë kanë thënë se kanë mbledhur fakte dhe dëshmi të mjaftueshme të cilat dëshmojnë se Deliq ka marrë pjesë dhe ka dhënë urdhër për të kryer krime, raporton Kanal10. 

Me gjithë reagimet e kundërshtimet, para pak ditësh u ul në karrigen e nënkryetarit të Kuvendit të Serbisë.  

Por, para se ta merrte këtë post, Bozhidar Deliq, ka marrë pjesë në shumë masakra që janë kryer në Kosovë gjatë luftës së fundit.   

Për të dokumentuar krimet e tij, tri kallëzime penale janë dorëzuar gjatë së martës në Prokurorinë Speciale në Prishtinë.  

Kryetarja e shoqatës krimet e luftës “Gjakova 98&99”, Shkëndije Hoda, së bashku me Gjokë Sokolin, thonë se ka dëshmi të mjaftueshme për krimet që Deliq i ka kryer në rrethin e Gjakovës.  

Përveç tyre, kallëzim penal ndaj nënkryetarit të Kuvendit të Serbisë, vite më parë kishte deponuar edhe Fondi për të Drejtën Humanitare në Beograd.   

Bekim Blakaj që udhëheq me Fondin në Prishtinë, thotë se roli i Deliqit në luftën e fundit në Kosovë është dëshmi për përfshirjen e tij në krime kundër njerëzimit.  

Janë dhjetëra raste kur janë deponuar me qindra e mijëra dosje për krimet serbe në Kosovë, megjithëse shumë prej tyre nuk kanë marr trajtim nga institucionet e drejtësisë./Kanal10 

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri