Gazeta10

Urdhër-arresti për Putinin, Zelensky: Është një vendim historik

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar pas shpalljes së urdhër-arrestit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale për presidentin rus Vladimir Putin duke e quajtur atë si një “vendim historik, nga i cili do të fillojë përgjegjësia historike.

Zelensky ka thënë se Putin dhe komisionerja e fëmijëve Maria Lvova-Belova janë bërë zyrtarisht të dyshuar për një krim lufte.

Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve nuk ka kompetenca për të arrestuar të dyshuarit dhe mund të ushtrojë juridiksion vetëm brenda vendeve që janë nënshkruar në marrëveshjen që krijoi gjykatën.

Rusia nuk është nënshkruese e asaj marrëveshjeje – kështu që nuk ka gjasa që as të ekstradohet.

Kujtojmë se Rusia e ka hedhur poshtë vendimin e GJNP-së , duke e përshkruar si të egër dhe të papranueshëm. /Gazeta10/

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë