Gazeta10

Vuçiq akuzon Kurtin pas takimit me Lajçak: Dëshiron konflikt për t’u bërë hero (Video)

Raporti: Arta Mustafa

E premtja e ka gjetur në Beograd të dërguarin e posaçëm të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak. Pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ai e vlerësoi rundin e 15 majit në mes Bislimit dhe Petkoviqit të një rëndësie të vecantë. Por Vuçiq nuk është marrë shumë me temat e Lajçak por me Kurtin të cilin e akuzuar si nxitës i konflikteve të reja.

Takimi i 15 majit në mes të kryenegociatorëve Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq në Bruksel  po shihet si mundësi e mirë për hapat e ardhshëm lidhur me zbatimin e marrëveshjeve.

Ky është mesazhi që përcolli nga Beogradfi, emisari i posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, pas takimit që pati me presidentin Aleksandar Vuçiq.

“Në Beograd u takova me presidentin Aleksandar Vuçiq dhe kryenegociatorin Petar Petkoviq, për të diskutuar rrugën përpara në zbatimin e marrëveshjes. Takimi i kryenegociatorëve të hënën e ardhshme është një mundësi e mirë për t’u dakorduar për hapat e ardhshëm konkret”, tha Lajçak.

Por, jo kaq i qetë pas takimit ka qenë edhe Vuçiq.

Në konferencën për media, ai ka hedhur akuza sërish ndaj kryeministrit Kurti se po nxite incidente dhe konflikte në mënyrë që të shpërthejë një lloj lufte.

 “Sot kam pritur, folur me Miroslav Lajçakun, dhe jam shumë, shumë i shqetësuar për situatën në Kosovë, veçanërisht për situatën në veri të Kosovës. Dhe do të mundohem të jem shumë i shkurtër, këtë ia thashë edhe ndërmjetësit që vjen nga Bashkimi Evropian, që shqetësimi im buron nga nevoja e zjarrtë e Albin Kurtit për të shkaktuar incidente, për të nxitur konflikte dhe nga pasioni i pabesueshëm me të cilin ai dëshiron të shpërthejë një lloj lufte, një lloj konflikti në të cilin ai do të ishte një hero i madh shqiptar”, tha Vuçiq.

Ndërkohë, një ditë më parë, emisari i BE-së për dialogun ka qëndruar në Kosovë, nga ku ka deklaruar se është i shqetësuar me ato që i ka dëgjuar në takim me përfaqësuesit serbë në veri të vendit.

Madje, përmes një postimi në Tëitter,  ka thënë se ishte e rëndësishme vizita e tij në veri për të marrë njohuri mbi situatën aktuale dhe kërkoi të shmanget çdo mundësi eskalimi.  /Gazeta10/

NË FOKUS

IMG_1587
Kurti dhe Sveçla non grata – Sanksionet amerikane, Euronews Albania siguron dokumentin e SHBA-ve
Aksident
Pamje nga momenti i aksidentit të rëndë ku humbi jetën i riu në Skenderaj (VIDEO)
96121685371735-1
Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme në veri
albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
351010595_641934294108306_3806447069936236755_n
LAJMI I FUNDIT: Shpërthim i fuqishëm në veri të Mitrovicës
behtiri e matoshi
‘’Mshele atë qene*’’- Eskalon debati mes Bahtirit e Matoshit: Çfarë gjaku ki ti, kallxom?
vvvv
"Mua s'më intereson Serbia, jam kosovar sikur ju" - Kërstiq me tone të ashpëra ndaj Mujës
kushtrimi
Sadiku për deklaratat e Escobarit: Nëse Kurti s’vepron, pritet gjithçka - përfshirë edhe rrëzimin e tij