Gazeta10

Vuçiqi për urdhërarrestin ndërkombëtar për Putinin: Gjërat janë komplikuar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është deklaruar pas lajmit se Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë ka lëshuar urdhërarrest për presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, për krime lufte në Ukrainë, duke thënë se “shumë gjëra janë komplikuar” e se, sipas tij, Serbia duhet të mos lejojë “që kjo çështje të përfshihet shumë në kokën e saj”.

Gjatë një vizite në një qytet të Serbisë të premten, Vuçiqi ka thënë se bota po shkon drejt një përshkallëzimi derisa ka shtuar se “Serbia s’duhet të tërhiqet në të”.

Teksa po fliste “se sapo ka menduar që ka lajme të mira”, Vuçiqi ka thënë: “Sapo pash që ka shumë gjëra që po komplikohen, e ne duhet t’i ikim që kjo çështje të jetë në kokën tonë”, rapoton Koha.net.

Serbia është një nga vendet e vetme evropiane që nuk i ka vënë sanksione Rusisë për pushtimin e Ukrainës. Bashkimi Evropian vazhdimisht ka kërkuar që Serbia të rreshtohet kah Perëndimi kundër pushimit të Ukrainës.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë