Gazeta10

Zelensky: Beteja që po bëjmë në Donbas e dhimbshme dhe e vështirë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka pranuar se ushtria e vendit të tij po bën një betejë “të dhimbshme dhe të vështirë” kundër forcave ruse në rajonin e Donbasit , ku ndodhet qyteti i Bakhmut , rreth të cilit luftime të ashpra po zhvillohen prej muajsh.

“Dëshiroj t’i kushtoj një nderim të veçantë trimërisë, forcës dhe rezistencës së ushtarëve që luftojnë në Donbas”, tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm, duke shtuar se kjo betejë “është një nga më të vështirat”.

Edhe pse rëndësia e tij strategjike kontestohet nga ekspertët, Bakhmut është bërë një simbol i luftës për kontrollin e rajonit industrial të Donbass , një pellg i përbërë nga provincat Luhansk dhe Donetsk. Rusia vazhdoi ta aneksojë atë, megjithëse nuk e kontrollon plotësisht.

Zelensky falënderoi gjithashtu ushtarët ukrainas që “zmbrapsën sulmet, shkatërruan pushtuesin, dobësuan pozicionet dhe logjistikën e armikut dhe mbrojtën kufijtë dhe qytetet tona”.

“Falënderoj të gjithë ushtrinë, rojet kufitare që mbrojnë shtetin tonë rreth Bakhmut , Ugledar, Avdiyfka, Shiversk, Svatove, Liman dhe Zaporizhia ”, shtoi ai.

Në raportin e tij ditor, shtabi i përgjithshëm i ushtrisë së Ukrainës raportoi se “më shumë se 130 sulme armike” ishin zmbrapsur në 24 orët e fundit, në shumë pjesë të frontit – kryesisht në Kupyansk, Liman, Bakhmut dhe Avdiivka. “Armiku vazhdon përpjekjet e tij për të rrethuar qytetin e Bahmut”, shtoi ai, pa dhënë detaje.

Forcat separatiste pro-ruse të Donetskut publikuan një video që supozohet se tregon luftëtarët e grupit mercenar Wagner në periferitë veriore të Bakhmut dhe thanë se kishin pushtuar stacionin e vogël hekurudhor Stupki në veri të qytetit. Wagner pohoi të premten se ajo ka “rrethuar në thelb” qytetin.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur