Gazeta10

Zgjedhjet në Britani, Liz Truss premton ulje të taksave dhe të çmimeve për energjinë

Kandidatja për udhëheqjen e Britanisë së Madhe, Liz Truss tha të mërkurën se do të punonte me kompanitë e energjisë për të ulur çmimet nëse bëhet kryeministre, pasi ajo përballet me presion në rritje për të ofruar më shumë mbështetje për familjet që po luftojnë me rritjen e faturave të energjisë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Truss, kandidatja për ta pasuar Boris Johnson, ka thënë deri më tani se ajo favorizon uljen e taksave në vend të ndihmave direkte për të ndihmuar familjet me një rritje të kostos së jetesës. Kritikët thonë se ulja e taksave do të favorizonte më të pasurit ndaj më të varfërve

Është gjithashtu e rëndësishme që ne të punojmë me kompanitë e energjisë për të ulur çmimet… Unë do të merrem me furnizimin. Unë do të ndihmoj në uljen e çmimeve, tha Truss.

Rivali i Truss për postin kryesor, ish-ministri i financave Sunak, ka thënë se do të nevojitet mbështetje e mëtejshme e drejtpërdrejtë dhe ka premtuar gjithashtu një ndërprerje njëvjeçare në pagimin e taksës së vlerës së shtuar (TVSH) në faturat e energjisë.

E pyetur nëse do të shkurtonte TVSH-në nga faturat e energjisë, Truss përmendi planet e saj për të mbajtur një buxhet emergjent nëse ajo zgjidhet si udhëheqëse dhe tha se të gjitha këto çështje duhet të merren në konsideratë. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)