Gazeta10

Zgjedhjet në Britani, Sunak me plan për faturat e energjisë

Ish-ministri britanik i financave Rishi Sunak, i cili po konkurron për të qenë kryeministri i ardhshëm i Britanisë së Madhe, të enjten paraqiti një plan, duke përfshirë një reduktim të faturave të energjisë, për të trajtuar kostot në rritje për familjet, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Duke shkruar në The Times, ai tha se çdo familje do të merrte kursime prej rreth 200 paund (244 dollarë) në faturat e tyre të energjisë me një reduktim në tatimin mbi vlerën e shtuar (TVSH).

Ai shtoi se është i përgatitur për “disa huamarrje të kufizuara dhe të përkohshme, një herë si mjeti i fundit për të na kaluar këtë dimër.”

“Duke pasur parasysh se çmimet e energjisë vazhdojnë të rriten, ka gjithashtu të ngjarë që qeveria të mbledhë më shumë të ardhura nga Taksa e Fitimeve të Energjisë që kam prezantuar,” shtoi ai, duke iu referuar një takse të papritur 25% mbi fitimet e prodhuesve të naftës dhe gazit që ai prezantoi më parë si ministër i financave. .

Rivalja e Sunak, Truss, ka thënë deri më tani se ajo favorizon uljen e taksave për familjet, në vend të kthimit të parave përmes mbështetjes energjetike.

Truss tha gjithashtu të mërkurën se do të punonte me kompanitë e energjisë për të ulur çmimet nëse bëhet kryeministre. Kritikët thonë se ulja e taksave do të favorizonte më të pasurit ndaj më të varfërve. / Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)