Gazeta10

Zgjedhjet në Britani, Sunak me plan për faturat e energjisë

Ish-ministri britanik i financave Rishi Sunak, i cili po konkurron për të qenë kryeministri i ardhshëm i Britanisë së Madhe, të enjten paraqiti një plan, duke përfshirë një reduktim të faturave të energjisë, për të trajtuar kostot në rritje për familjet, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Duke shkruar në The Times, ai tha se çdo familje do të merrte kursime prej rreth 200 paund (244 dollarë) në faturat e tyre të energjisë me një reduktim në tatimin mbi vlerën e shtuar (TVSH).

Ai shtoi se është i përgatitur për “disa huamarrje të kufizuara dhe të përkohshme, një herë si mjeti i fundit për të na kaluar këtë dimër.”

“Duke pasur parasysh se çmimet e energjisë vazhdojnë të rriten, ka gjithashtu të ngjarë që qeveria të mbledhë më shumë të ardhura nga Taksa e Fitimeve të Energjisë që kam prezantuar,” shtoi ai, duke iu referuar një takse të papritur 25% mbi fitimet e prodhuesve të naftës dhe gazit që ai prezantoi më parë si ministër i financave. .

Rivalja e Sunak, Truss, ka thënë deri më tani se ajo favorizon uljen e taksave për familjet, në vend të kthimit të parave përmes mbështetjes energjetike.

Truss tha gjithashtu të mërkurën se do të punonte me kompanitë e energjisë për të ulur çmimet nëse bëhet kryeministre. Kritikët thonë se ulja e taksave do të favorizonte më të pasurit ndaj më të varfërve. / Gazeta10

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë