Gazeta10

Ambasadori serb në Itali i përgjigjet Kurtit në La Republica rreth deklaratave për luftë

Ambasadori serb në Itali, Goran Aleksic, ka folur rreth deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti lidhur me mundësinë  e një lufteje të re mes Kosovës dhe Serbisë, raporton Gazeta10.

Ai ka akuzuar Kurtin se po i rrit tensionet në rajon përmes toneve të tij sfiduese dhe radikale.

“Toni i përhershëm sfiduese dhe radikal i z.Kurtit që synon sulmet kundër Beogradit duke u bazuar vetëm në ekzistimin e marrëdhënieve të Serbisë me Federatën Ruse, vetëm se ka rritur edhe më tej tensionin politik dhe të sigurisë në rajonin tonë”, ka thënë ambsadori në fjalë.

Tutje, Aleksic ka thënë se Kurti duhet të merret me problem reale dhe jo me thirrje për luftë, teksa ka kërkuar respektimin e të drejtave themelore.

“Në vend që të merremi me supozime të rreme dhe të thirremi në luftë, ftojmë z.Kurtin të merret me problemet reale lidhur me sundimin e ligjit dhe të drejtat themelore. Është jetike që Prishtina të ndalojë menjherë dhunën sistematike, strukturore dhe fizike kundër serbëve në KeM”, ka thënë tutje ai.

Këto deklarata janë bërë në kuadër të intervistave të Kurtit për media ndërkombëtare ku ka folur për rrezik të një konflikti të ri mes Kosovës dhe Serbisë. / Gazeta10

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat