Gazeta10

“Arratisja e Faton Hajrizit” -Bajraktari: Ka dështuar risocializimi dhe shteti në kryerjen e detyrave

Avokati Ardian Bajraktari ka deklaruar se rasti i arratisjes për të nëntën herë nga qendrat korrektues e të burgosurit, Faton Hajrizi tregon për dështimin e risocializmit dhe shtetit në kryerjen e detyrave, raporton Gazeta10.
Bajraktari i ftuar në emisionin Raport të Kanal 10 tha se arratisjet e tilla lënë gjurmë.

“Arratisjet nga ana e personit në fjalë ose ato kurdo që ndodhin ato lënë gjurmë, në këtë drejtim natyrisht që në kuadër të vlerësimit duhet të bëhet edhe rreziku potencial që mund të shfaqet nga një person e pastaj karateristikat tjera. Në këtë drejtim, edhe tranferimi nga një institucion korrektues në tjetër natyrisht që sjellja e mirë e personit korrektues është rrethanë determinuse. Por duhet me i pas parasysh edhe elementet tjera, veprimet paraprake, pesha penale etj…”, tha Bajraktari.

“Fakti që është për nëntën herë i arratisur atëherë nënkupton që ka dështuar edhe risocializimi e njëkohësisht ka dështuar edhe shteti në kryerjen e detyrave, sepse zyrtarët korrektues janë aty për të pënguar një veprim të tillë”, shtoi tutje Bajraktari. /Gazeta10

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë