Gazeta10

Bardhaniqi i Gjakovës pa ujë e pa rrugë të asfaltuar

Raporti: Val Ajazi / Kanal10

Banorët e fshatit Bardhaniq të Gjakovës ankohen për mungesë të investimeve nga Komuna. Ata thonë se përballen me mungesë të ujit të pijes, si dhe nuk ka investime infrastrukturore në fshat. Sa i përket mungesës së ujit, nga kompania e ujësjellësit kanë thënë se e kanë gati projektin, derisa për rrugën nuk ka kthyer përgjigje komuna, shkruan Kanal10.

Pa ujë të pijes e pa rrugë të asfaltuara, është përditshmëria e banorëve të fshatit Bardhaniq të Gjakovës.

Ata thonë se përballja me një situatë të tillë, i ka bërë të ndihen të anashkaluar nga institucionet lokale dhe qendrore.

Për këtë gjendje, banorët e lagjes “Kajtazaj” thonë se janë ankuar disa herë, por që kërkesat e tyre nuk janë marr parasysh.

Sa i përket mungesës së ujit të pijshëm, nga Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Gjakova” kanë thënë se projekti është i gatshëm, por u duhen bashkëfinancim me Komunën e Gjakovës, pasi nuk kanë buxhet të mjaftueshëm.

 “Projekti është i gatshëm, i ideuar nga inxhinieret e KRU “Gjakova” së bashku me paramasën dhe procedura të tjera, mirëpo jemi në bisedime me Komunën e Gjakovës që të arrijmë një marrëveshje bashkëfinancimi, sepse i gjithë projekti nuk mundë të realizohet vetëm nga ujësjellësi, marrëveshje e cila ende nuk është arritur me Komunën e Gjakovës.”, tha Dafina Syla – Zëdhënëse e KRU “Gjakova”.

Kanal10 ka dërguar pyetje në Komunën e Gjakovës për të dy shqetësimet e banorëve të këtij fshati, por zyrtarë komunalë nuk kanë kthyer përgjigje.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?