Gazeta10

Buzhala: Duhet të këtë hetime nëse ende kemi zyrtarë që e furnizojnë BIA-në me informata relevante

Në një aksion të institucioneve të sigurisë së Kosovës ku janë të përfshirë Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (AKI), Prokuroria Speciale dhe Policia, janë ndaluar dy persona të nacionalitet shqiptar si të dyshuar për veprën penale-spiunazhë.

Arrestimi i tyre ka qenë temë debati në emisionin ‘Politiko’ në Kanal10.

Gazetari Viktor Buzhala duke komentuar arrestimin e këtyre dy personave, ka thënë se relevante në këtë rast është se të dy personat kanë qenë ish-zyrtarë, njëri ish-zyrtar i Doganës e tjetri ish-zyrtar i krimeve të rënda në polici.

Sipas tij, duhet të hetohet nëse ende kemi zyrtarë që e furnizojnë BIA-në me informata relevante.

“Zakonisht rastet e rënda të spiunazhit ndodhin kur kemi të bëjmë me zyrtarë, njeri që ka qasje në informata të ndihme dhe kjo është relanave të hetohet dhe të shohim se a kemi ndonjë spiun të BIA-s aktualisht në institucione që ka qasje dhe është duke i furnizuar me informata”, ka thënë Buzhala. /Gazeta10/

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
IMG_6519
Në këtë orë falet nesër Kurban Bajrami
Screenshot 2024-06-13 212130
"Kingji falë t'koft" - 3 vjet më vonë "Drenica" i bashkon dorën Gani Gecit e Arben Ahmetit
LAJMI-I-FUNDIT
Ky është i riu që e rrëmbeu 29-vjeçarin dhe kërkoi 30 mijë euro për lirimin e tij