Gazeta10

Debati rreth Udhëzimit Administrativ për shaminë, Selmanaj i LDK-së thotë se Kosova është shtet laik

Deputeti i Parlamentit të Kosovës nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Driton Selmanaj, në kuadër të debatit për shaminë ka thënë se Kosova është shtet laik, raporton Gazeta10.

Në reagimin e tij ai e ka vendosur nenin e 8 të Kushtetutës së Kosovës.

Selmanaj ka thënë se kushdo që me injorancë apo qëllime të tjera e cënon këtë normë atëherë ai ka cënuar themelet e Kushtetutës së vendit.

Këtu keni statusin e plotë:

“Kushtetuta e Republikës së Kosovës:

Neni 8 [Shteti Laik]

Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare.

Kushdo që me injorancë apo qëllime tjera perfide cenon këtë normë kushtetuese, atëherë ka cenuar themelet e Demokracisë Kushtetuese të vendit tone”, ka shkruar Selmanaj në llogarinë e tij në Facebook.

Përndyshe, së fundmi në Kosovë ka filluar një debat i madh lidhur me një Udhëzim Administrativ rreth shamisë në shkolla. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë