Gazeta10

‘Evropiani im është një dështim’, Mbappe flet me dëshpërim pas eliminimit

Sulmuesi Kylian Mbappe është parë i dëshpëruar pas humbjes dhe eliminimit të Francës nga Spanja në gjysmëfinale të Euro 2024.

Franca e nisi mirë ndeshjen duke kaluar në epërsi, por Spanja u rikthye me dy gola gjatë pjesës së parë dhe gjatë të dytës mbajti epërsinë për të fituar 2-1 dhe për të kaluar në finale.

Kjo humbje ka bërë që ylli i skuadrës, kapiteni Mbappe ta marrë përgjegjësinë dhe pas eliminimit ta cilësoj si dështim paraqitjen e tij në Kampionat Evropian.

“Doja të bëhesha kampion evropian, por nuk ndodhi. Në futboll, ose je i mirë ose jo i mirë dhe unë nuk isha i mirë. Evropiani im ishte një dështim”, ka thënë fillimisht Mbappe për L’Équipe pas eliminimit të Francës.

Duhet thënë, nuk ishte vetëm Mbappe ai që dështoi – e gjithë skuadra franceze luftoi gjatë gjithë turneut. Djemtë e Didier Deschamps shënuan vetëm dy gola që nuk ishin autogola, njëri prej të cilëve ishte penalltia e Mbappes kundër Polonisë në fazën e grupeve.

Hunda e thyer e lojtarit, e cila kërkonte që ai të mbante një maskë mbrojtëse kufizuese, i ndërlikoi më tej gjërat.

“Tani do të shkoj me pushime, do të pushoj mirë. Do të më bëjë shumë mirë, pastaj do të përgatitem për të filluar një jetë të re. Ka shumë për të bërë”, përfundoi francezi.

Në vetëm një javë, 25-vjeçari do të prezantohet zyrtarisht si lojtari i ri i Real Madridit. Atij do t’i duhet kjo kohë për t’u përgatitur për atë që premton të jetë një fazë e re epike në karrierën e tij.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur