Gazeta10

FBI ka bastisur pronat e Donald Trump-it

Ish-presidenti Donald Trump tha se agjentët e FBI bastisën pronën e tij në Mar-a-Lago të hënën dhe hynë në kasafortën e tij në atë që djali i tij pranoi se ishte pjesë e një hetimi për heqjen e të dhënave zyrtare presidenciale nga Trump nga Shtëpia e Bardhë në vendpushimin e tij në Florida, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Kontrolli i paprecedentë i shtëpisë së një ish-presidenti do të shënonte një përshkallëzim të rëndësishëm në hetimin e të dhënave, i cili është një nga disa hetime me të cilat përballet Trump që nga koha e tij në detyrë dhe në biznesin privat.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë nuk pranoi të komentojë mbi kërkimin, të cilin Trump në një deklaratë e quajti bastisje dhe tha se përfshinte një grup të madh agjentësh të FBI. As selia e FBI-së në Uashington dhe zyra e saj në terren në Miami nuk pranuan të komentojnë.

Eric Trump, një nga fëmijët e rritur të ish-presidentit, i tha Fox Neës se kërkimi kishte të bënte me kutitë e dokumenteve që Trump solli me vete nga Shtëpia e Bardhë dhe se babai i tij ka bashkëpunuar me Arkivin Kombëtar për këtë çështje prej muajsh.

Një burim i njohur me këtë çështje konfirmoi gjithashtu për Reuters se bastisja duket se ishte e lidhur me heqjen e të dhënave të klasifikuara nga Trump nga Shtëpia e Bardhë.

Trump tha se prona “aktualisht është nën rrethim, bastisje dhe okupim”. Ai nuk foli pse ndodhi bastisja. / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri