Gazeta10

Franca voton në zgjedhjet parlamentare

Votuesit francezë dolën për raundin e dytë të zgjedhjeve parlamentare të dielën.

Kjo ka mundësi që të bëhet shkak që partia National Rally e ekstremit djathtë (RN) të dalë si partia më e fortë, duke dëmtuar rëndë autoritetin e presidentit Emmanuel Macron.

Pjesëmarrja ishte 26.3% rreth mesditës, nga 18.99% gjatë raundit të dytë të votimit në 2022,shkruan reuters.

Ishte niveli më i lartë i pjesëmarrjes në mesditë që nga viti 1981, thanë anketuesi Harris Interactive dhe Ipsos, duke ilustruar interes të fortë publik në një zgjedhje që ka polarizuar pikëpamjet politike.

Sondazhet e fundit të opinionit kanë parashikuar që RN të fitojë shumicën e vendeve në Asamblenë Kombëtare, por parashikoi se mund të mos ketë një shumicë absolute.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë