Gazeta10

Gazetarja e Kanal10: Kamermanëve u janë thyer pajisjet, ishte shok në atë momente

Sulme tjera ndaj gazetarëve derisa po raportonin për protestat në veri, janë raportuar edhe gjatë ditës së sotme në komunat me shumicë serbe.

Serbë të maskuar kanë hedhur gurë e vezë në drejt tyre për t’i penguar ata gjatë detyrës së tyre.

Dy sulme të tilla janë raportuar ndaj ekipeve të televizionit Kanal10, ku serbë lokalë kanë hedhur gurë e vezë ndaj gazetarëve që ishin brenda dhe makinave të medias, transmeton Gazeta10.

Situatë e tillë është raportuar në Leposaviq, derisa sulme të ngjashme ndaj ekipeve të mediave ka pasur edhe në Zveçan e Zubin Potok.

Serbë lokalë të maskuar kanë sulmuar edhe ekipe të gazetarëve nga Shipëria duke ua thyer xhamat e veturave e duke ua bllokuar ato.

“Vazhdimisht jemi duke u penguar nga serbët lokalë, pasi të njëjtit në protestat që po i mbajnë, po na sulmojnë në mënyra të ndryshme. Unë sot nga mëngjësi i hershëm kam qëndruar në komunën e Leposaviqit, ku ka pasur protestë të serbëve lokalë. Gjatë kohës sa ishim duke qëndruar afër objektit të Leposaviqit, disa serbë që kanë pasur maska në fytyrat e tyre, na kanë gjuajtur me gurë dhe vezë në drejtim të mediave, për të penguar punën tonë derisa ka pasur raste që disa kameramanëve u ja kanë thyer pajisjet elektronike. Ishte shok në atë moment, janë trishtuar nga ajo gjendje.“, ka njoftuar gazetarja Saranda Aliu në Pasdite në Kanal10./Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur