Gazeta10

Gecaj për deklaratën e O’Brien: Nënkupton që FSK nuk ka pengesa për të ecur përpara

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë ka shpërndarë një citat të ndihmës Sekretarit, James O’Brien, ku ka folur rreth përkrahjes së SHBA-së për tranzicionin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në një forcë multi-etnike dhe të ndërveprueshme me NATO-n.

“Kosova ka të drejtën për të mbrojtur territorin e saj sikur të gjitha vendet e tjera”, është citati i O’Brien që ambasada e SHBA e ka veçuar dhe e ka shpërndarë në faqen zyrtare në “Facebook”.

Kjo deklaratë e ndihmës Dekretarit amerikan, sipas njohësit të Sigurisë Hysen Geci është mesazh i qartë se Forca e Sigurisë së Kosovës nuk ka më pengesa dhe mund të vazhdojë para në mbrojtjen e sovranitetit të vendi, raporton Gazeta10.

Ai ka thënë se deklarata e O’Brien nënkupton qe FSK nuk ka më pengesa për të ecur përpara.

“Prej momentit qe ministria e FSK-së është shndërruar në ministri të mbrojtjes veç e ka marrë dritën e gjelbër për të ecur përpara dhe pas këtij rasti është bërë blerja e Javelin dhe dronëve Bayrakrar të cilët tashmë janë në disponim të FSK-së”, ka thënë Gecaj në emisionin ‘Raporti’ në Kanal10. /Gazeta10/

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur