Gazeta10

Grossi: Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë është plotësisht jashtë kontrollit

Shefi bërthamor i OKB-së paralajmëron se termocentrali më i madh bërthamor në Evropë është plotësisht jashtë kontrollit, shkruan SkyNews, transmeton Gazeta10.

Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, ka lëshuar një paralajmërim të tmerrshëm për uzinën Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore.

Situata atje po bëhet më e rrezikshme çdo ditë, tha ai, duke i kërkuar Rusisë dhe Ukrainës që të lejojnë ekspertët të vizitojnë kompleksin për të parandaluar një aksident bërthamor.

“Çdo parim i sigurisë bërthamore është shkelur,” tha ai. “Ajo që është në rrezik është jashtëzakonisht serioze dhe jashtëzakonisht e rëndë.”

Ai vuri në dukje granatimet pranë uzinës në fillim të luftës dhe akuzat e vazhdueshme nga Rusia dhe Ukraina për sulme në Zaporizhzhia.

Fabrika aktualisht kontrollohet nga Rusia, por ka mbajtur stafin e saj ukrainas, duke çuar në momente fërkimi dhe dhunë të supozuar.

Ai tha gjithashtu se zinxhiri i furnizimit të pajisjeve dhe pjesëve rezervë të uzinës është ndërprerë kështu që “nuk jemi të sigurt që uzina po merr gjithçka që i nevojitet”. / Gazeta10

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë