Gazeta10

Hill: Rajoni do të ketë sukses aq sa vendet arrijnë bashkëpunim të ndërsjellë

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka hapur sot konferencën e Dhomës Amerikane të Tregtisë në Serbi (AmCham) “Bashkëpunimi ekonomik rajonal – Ballkani i hapur: çfarë mund të presë ekonomia?” dhe me atë rast ka thënë se rajoni do të ketë sukses aq sa vendet të arrijnë bashkëpunim të ndërsjellë dhe nëse zbatojnë projekte siç është “Ballkani i Hapur”.

Në konferencën, ku morën pjesë ministri i Jashtëm dhe Tregtisë së Serbisë, Tomislav Momiroviq, dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane të Serbisë, Tatjana Mishçeviq, Hill tha se “Ballkani i Hapur” nuk është një proces që mund të zbatohet vetëm nga një vend i Ballkanit Perëndimor, por nga të gjitha vendet.

Prandaj, sipas tij, bashkëpunimi i ndërsjellë është shumë i rëndësishëm, shkruan Tanjug.rs.

“Unë mendoj se projekti Open Balkans është veçanërisht i rëndësishëm për komunitetin e biznesit,” tha Hill, duke shtuar se roli i Dhomës Amerikane të Tregtisë është të bashkojë dhe lidh të gjitha tregjet e Ballkanit Perëndimor.

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?